BORDSPENDYL, Nyrenässans, Tyskland, sent 1800-tal.
Ek. Dekor av bland annat maskaroner. Romerska siffror. Pendel finns. Bredd 34, djup 17, höjd 55cm.
Bruksslitage. Lösa delar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.