Böjd bok, svängda armlän. Löstagbar, dekorerad sits med underliggande emaljerat kärl. Bredd 59 cm, totalhöjd 93 cm, sitthöjd 49 cm.
Slitage, repor, sliten lackyta, maskstungen. Ytskador på kärlet.