18 smörgåsgafflar, längd 16,5 cm. 18 smörgåsknivar, längd 20 cm. Dekor av blommor. I träschatull med mässingslister.
Bruksslitage, ställvis hårdare. repor, smärre anlöpningar. En gaffel med något kortare skaft och avsaknad av dekor. Schatull med något bågnat trä och lister. Nyckel saknas.