Meissen

(Germany, 1710-)
Meissen
(Germany, 1710-)

BORDSUR, porslin, rokokostil, Meissen, sannolikt sent 1800-tal.

Urverket märkt Gustav Becker, fodralet med svängd form och dekor av rocailler, blommor, putti, krönande kvinna med blomsterkorg, urtavlan med romerska siffror. Höjd 44 cm.

Slitage, nagg, urtavlan med spricka. Smärre påmålade dekorlagning och smärre saknade dekordetaljer. Ej funktionstestad. Mindre mässingsskruv och ett par små porslinsblommor medföljer löst. Nyckel saknas.

More information

tidigare utrop 8-10.000, Market ?!

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.