Mahognyfanerad. Skivan med röd klädsel, utdragbara lådor, mässingslister samt beslag. Längd 124, bredd 65, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Stöt- och rivmärken. Fanerskador. En låda med låshuset löst liggandes i lådan. List som ska sitta under skivan ligger löst i en låda.