Dekor i underglasyrblått med guldfärgade detaljer. Elva tekoppar varav åtta med fat, sju kaffekoppar utan fat, två skålar, tekanna, gräddkanna, tedosa. Skålarnas och fatets diameter 12- 15 cm, kopparnas höjd 5,5- 6,5 cm, kannornas och dosans höjd 11- 13 cm.
Bruksslitage. Senare gulddekor, troligen 1700-tal. Fyra delar med lagningar. Fyra delar med nagg. Ett fat med genomgående spricka, några delar med glasyrsprickor. Delar med missfärgningar och bortfall av gulddekor. En kopp med skada på hänkel.