Mahogny och mahognyfaner, utdragbara lådor. Handtag i mässing. Spår av transportetikett. Bredd 135 cm, djup 76 cm, höjd ca 70 cm. Nyckel finns.
Slitage, omgjord, senare fötter och skiva.