Royal Copenhagen

(Denmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Denmark, 1775-)

MATSERVIS, ca 113 delar, fajans, "Tranquebar", Aluminia och Royal Copenhagen.

13 mattallrikar, 11+6 förrättstallrikar, 12 större assietter, 11 mindre assietter, 8 djupa tallrikar, 6 små fat, 2 ströare, 3 sockerskålar med lock i olika storlek, 4 tekoppar på fat, 10 kaffekoppar på fat, 4+5 bladformade fat, 2 runda uppläggningsfat, 4 ovala fat i olika storlek, 3 uppläggningsskålar, 2 kvadratiska fat, 2 ljusstakar, skål, gräddkanna, kaffekanna, såsskål, såssnipa. Ett extra mindre fat till kopp medföljer.

Bruksslitage. Delarna skiljer sig något iom att det är olika fabrikat som tillverkat. Krackelerad glasyr. Nagg. Sprickor. Lockknopp till en sockerskål av.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.