MATSERVIS, 73 delar, porslin, "Blå Blomst", KD, 1900-talets andra hälft.

12 mattallrikar, 8 djupa tallrikar, 13 assietter, 12 kaffekoppar med fat, 8 tekoppar med fat, mjölkkanna, gräddkanna, vas, såsskål, salt- och pepparkar, 2 äggkoppar, sockerskål med lock, 4 askfat samt 6 uppläggningsfat/kakfat. 2:a sortering. En av uppläggningsfaten är från Gustavsberg.

Några delar med nagg. Sockerskål med lagat lock.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.