Fanerad i ek. Fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Fyra lådor. Längd 107 cm, bredd 40 cm, höjd 103 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar. Märken. Sprickor. Skador i lacken. Några fanerbortfall. Lagningar. Renoverad och kompletterad. Märken efter skadedjur.