Fanerat i mahogny. Svängd form. Två skåpsluckor med bakomliggande hyll- respektive lådinredning. Bakstycke med hyllinredning. Längd 155 cm, bredd ca 70 cm, höjd ca 74 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Några fläckar. Ställvis blekt. Märken och repor. Fanersprickor och några fanerbortfall.