SALONGSBORD, sengustaviansk stil, provinsarbete, 1800-tal.

Bemålad furu. Rektangulär imitationsmålad skiva, sarg med bronserad pärlstav samt fleuronutsmyckning i front, runda nedåt avsmalnande ben med bronserad överkragning och kannelyr. Etikettmärkt "Fraktgods fr. Kullåkra" samt "Carlskrona". Längd ca 78,5 cm, djup ca 45 cm, höjd ca 79 cm.

Slitage. Märken. Materialbortfall. Delvis senare bemålning.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed