VÄGGUR, gustavianskt, E. Ljungdahl, Stockholm, 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat fodral. Dekor av bladverk, festonger och kottar. Pendel medföljer. Höjd ca 89 cm.

Skador i dekoren. Krackelyr i urtavlans emaljering. Ett sidoglas och nyckeln saknas. Urtavlans glasskydd löst. Ej funktionstestad.

Auction closed
1 000 EUR
The auction is closed.