Förgyllt och bronserat fodral. Dekor av bladverk, festonger och kottar. Pendel medföljer. Höjd ca 89 cm.
Skador i dekoren. Krackelyr i urtavlans emaljering. Ett sidoglas och nyckeln saknas. Urtavlans glasskydd löst. Ej funktionstestad.