TAKKRONA UTAN KRÖNDEKOR, empire, 1800-talets början. Höjd ca 82 cm.

Förgylld kronring med 6 svängda ljusarmar. Behängd med ovala prismor, korgbotten med avslutande pinjekotte. 6 lampor runt kronringen. Diameter 81 cm.

Slitage, anlöpningar, kompletteringar, böjda delar. Överdelen saknas.

Auction closed
500 EUR
The auction is closed.