LOCKURNOR, 1 par, Sèvresliknande märken, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Porslin och mässing. Dekor av målade reserver med scener efter Watteau samt fåglar och blommor mot mörkblå botten. Genombruten mynningskant. Lock krönt av kotte. Höjd 24 cm.

En med spricka. Några repor. Knopp saknas på ena locket. Slitage.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.