Mörbetsat trä, präglad läderklädsel. Skuren dekor. Total längd 259, bredd 198, höjd 138 cm. Innerlängd ca 205, innerbredd ca 187 cm.
Bruksslitage, fläckar, repor, mindre förgbortfall.