Kvarn med kvadratisk form, utragslåda. Vev med genombrutet skaft. Korkskruv med bland annat randdekor. Kvarnens höjd ca 24, skruvens längd ca 15 cm.
Bruksslitage, repor och märken. Mindre skador. Kvarn med delvis lösa delar.