Sekretär med rullklaff och utdragbar klädd skiva. Raka nedåt avsmalnade ben. Lådor. Intarsiadekor, upptill balustrad. Längd 112, djup 60, höjd 116 cm. Nyckel finns.
Repor, sprickor, slitage, avslag. Lagningar och senare delar.