BIBEL, "Die gantze Heilige Schrifft Altes und Neues Testaments, durch Doct.Martin Luther verteutschet..." 1716.

Troligen samtida helfranskt skinnband över träpärmar. Upphöjda bind på ryggen. Försättsblad i rött och svart. Namnteckning av förste komminister vid Domkyrkan i Lund Henric Schartau på försättsbladet (1757-1825, står avbildad som staty utanför domkyrkan).

Slitage. Ej genomgången. Renoverad. Innehåller inga kopparstick. Bokmal. Löst sittande pärm. Skador och slitage på pärmen. Spännen saknas, ett medföljer löst.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.