Bord samt 8 stolar. Stolar, klädda i blå plysch, betsad ek. Bord, lövträfanerat, utdragbart. Längd 180, bredd 85, höjd 74 cm. Bordet märkt Boet.
Smärre slitage. Märken.
Utställd på Boets´s jubileumsutställning 1945.