ARTHUR BOESEN, olja på duk uppfodrad på ny duk, signerad och daterad Fursøen 1892.
Sommardag. 36 x 53 cm.
Hål i duk. Smärre krackelyr.
(Nicolai) Arthur Boesen (1870-1949). Välkänd som porslinsmålare.
http://www.jamiri.dk/artist.htm