Åker-bruks-konsten och får-skiötslen, så wäl efter philosophiske principer som sielfwa praxin, af de witraste engelske scribenter utdragen, med åtskillige historiske och topographiske anmärkningar : öfwer konunga-riket England. Kopparstick med skördelandskap. Senare pappärm.
Slitage. Fläckar. Exlibris. Skador på pärm. Ej genomgången.