GARDINER, 3 st samt PROVBIT, bomullskretong, Verner Panton för Mira-X. 1970-tal.
"Square", "Chequers" och "Stripe", mönster i olika nyanser av brun och orange. Originaltryck från 1970-talets mitt. Gardiner ca 120 x 260 cm. Provbit ca 120 x 120 cm.
Smärre fläckar.
Haslund interior, Köpenhamn.