DRICKSGLAS, 24 st, och KARAFFER, 2 st, "i-glas"-serien, Timo Sarpaneva 1950-60-tal. En karaff signerad.
Lila glas. Karaff, modell i-403, höjd 26 cm, signerad T. Sarpaneva 2503. "Fågelflaska" i-401, höjd 16 cm. Selterglas, 6 st, höjd ca 8,5. Dricksglas samt snapsglas, 6+6 st, i-103, höjd 7 resp. 5 cm. Nedåtavsmalnande snaps-/likörglas, 6 st, i-106, höjd 5,5 cm. En del etikettmärkta.
Smärre bruksslitage. Ett kantnagg på glas i-106. Ett selterglas i avvikande, lila ton.