Fanerad med mahogny. Två lådor och dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 99. Djup 54. Höjd 75 cm.
Senare skiva. Slitage, repor och märken. Borrhål i gavlar samt ytskikt med slitage.