Målade och bronserade. Delvis framtagen originalmålning. Skuren dekor och pastellage. Bladhölstrade ben. En taburett stämplad MFB (Melker Jonasson Falkberg, Stockholm). Fast stoppad sits. Höjd 43 - 46 cm.
Märkt taburett med förstärkningar. Senare målning. Slitage, repor och märken.
Torsten Sylvén - Stolens guldålder, sid 62-63.