S k Axmodell. Skuren dekor av bl a fleuroner. Framtagen originalmålning. Genombruten rygg. Lös stoppad sits. Kopplade ben. Rester av etikett, Stockholms stolmakarämbetes sigill.
Färgbortfall. Slitage, repor och märken. Något avslag. Klädsel endast domestik.