Sk Humpen, saltglaserad med underglasyrblått, reliefdekor varav bårder av diamanttyp. Tennlock med kulknapp. Höjd 23 cm.
Slitage, spricka, smärre dekorskada. Tennlocket med lagning.
Steinzug, Kataloge des Kunstgewerbermuseums, Köln, band IV, Köln 1976. Sid 338.