Motiv av tomtar. Tolv djupa tallrikar från Gustafsberg, skål samt kanna från Villeroy & Boch. Tallrikarnas diameter 21 cm. Skålen och kannans höjd 13-18 cm.
Bruksslitage. Krackelyrer. Missfärgningar. Kanna med nagg samt några tallrikar med mindre nagg.