Rund skål på fot med två genombrutna handtag i form av fabeldjur. Svisselerad bladdekor. Diam 14, höjd 12 cm.
Slitage, anlöpningar, repor, kantbristningar, bucklor, sned fot, sentida gravyr Betel.