Rund skiva med nedsänkt mittdel, riklig vegetativ dekor.
Ihopfällbart underrede i trä med skuret mönster samt pärlemoinläggningar. Höjd ca 51 cm, skivans diam ca 76 cm.
Slitage. Fläckar, bucklor.