Räfflad och skuren dekor. Glasyr i gulbrunt mot beige botten. Höjd 7,5 cm, diameter 15,5 cm. Stämpelsignerad Rörstrand Lönegren L168 handdrejad.
Bruksslitage, glasyrkrackeleringar.