MATSERVIS, 113 delar, porslin, "Peking", Gustafsberg, omkring år 1900.

35 mattallrikar, 17 sopptallrikar, 18 djupa desserttallrikar, 10 entrétallrikar, 18 assietter i två storlekar (12+6), terrin med lock och fat, 6 serveringsfat, fiskfat med insats, såsskål, 3 äggkoppar samt 3 tekoppar med fat. Mattallrikarnas diameter 26 cm. Fiskfatets längd 60 cm.

Bruksslitage. Missfärgningar. Några nagg. Repor.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.