Alla med svarvade träskaft. Carl Olof Holm, Vadstena 1848. Frans Holm, Vadstena 1873. Mattias Helén, Västervik 1844. Johan Erik Brandt, Luleå 1849. Peter Mothe, Halmstad 1811. Längd 17 - 26 cm.
Bruksslitage. En saknar benknopp. En lagad. Några bucklor.