Trä. Intarsia med inlägg av pärlemor. Vikbar skiva med filtad yta på undersidan. Längd ca 82,5, bredd 82, höjd 80cm.
Bruksslitage. Sprickor. Fanerskador, bortfall. Skiva för att koppla ben saknas.