Fanerad i olika träslag, bland annat mahogny, invändigt ek. Mässingsbeslag. 7 lådor. Översta lådan med bakomliggande skrivinredning, läderklädd skiva, lådor. Tvådelad, delbar. Bredd 91, djup 41, höjd 92,5cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Smärre fanerskador.