Mångkantig kuppa med förgylld rand, graverad dekor av kartusch, slipat balusterben på rund fot. Höjd med lock 24 cm.
Slitage, nagg, locket med spricka och ej sammanhörande samt med dålig passform.
Årsta slott, direktör Herman Meeths samling.