KANDELABRAR, ett par, oscarianska, 1800-talets slut.

Delvis bronserad metall. Rik genombruten dekor. För fem ljus vardera. Skaft i sten. Behängda med prismor. Höjd 43,5- 44 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Skador. Något ostabila. Några delar sneda. En kandelaber något lägre. Renoverade, kompletterade och lagade. Prismor saknas. Några ljusmanschetter i glas medföljer.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.