Oval medaljong av underhaltigt guld, sannolikt 8-9 K, med infattat hårarbete och urnformad dekor med initialer och dateringen 1779, under glas, höjd 2,5. Oval bärnstensfärgad intaglio av glas med hjälmprydd antikiserande gestalt, höjd 3 cm.
Slitage, repor.