STRÖSOCKERSKÅL, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1840. Vikt 1065 g.

Delvis godronnerad. Svängda bladornerade hänklar. Lockknopp i form av fågel. Fyra bladhölstrade fötter. Höjd 33 cm.

Märkt med vapensköld. Står något ostadigt. Några dekorelement på skaftet sitter något löst. Bruksslitage, anlupen. Sannolika rester av senare ytbehandling/puts på toppen. Smärre bucklor.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed