Bronserade. Rak form med något uppsvängt krön och skuren dekor av bla musselformationer. För två ljus vardera. Mått ca 53 x 42 cm.
Bruksslitage, sprickor, några skador, mindre bortfall. Anlöpningar och ärgningar. Renoverade och kompletterade. Senare glas.