Jugenddekor i underglasyrblått. Guldkant. Terrin med lock på fat, såsskål, 6 skålar på hög fotring, 2 ovala skålar, 2 ovala upplaggningsfat, 26 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 15 lunchtallrikar, 18 assietter, 3 små assietter.
Slitage. Nagg. Krackelyr. Lagning.