Fanerad med björk. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över klaff samt tre lådor under klaff. Tudelad. Bredd 118. Djup 60. Höjd 133 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Avslag. Repor och märken. Torrsprickor. Två beslag saknas. Nycklar saknas. Nyckel saknas.