Rund form. Delvis förgylld. I botten infällt mynt av Adolf Fredrik, på reversen text: DECUS PRINCIPUM PER ANNOS LXI . SUBDITORUM DLICIUM VICENARIUM SED QUOD BREVIUS LUCIUS PERENNIS AB A: MDCCLXXI.D.XXI.FEBR. Tumlarens höjd 3,5, diameter 6,5cm.
Bruksslitage. Bucklor. Repor.