Bär plakett "Sea Horse" och "Not under command". Höjd ca 39 cm.
Slitage, ytsmuts, bucklor.
Enligt uppgift har föremålet ägts av kommerserådet Aline Grönberg (1871- 1950), grundaren till textilföretaget och varuhuset Åbo Vadd. Det härstammar från hennes hem Vähä-Rauhanlinnan kartano i S:t Karins.