Rund fot uppburen av figurer. Fotplatta i röd sten. Urhus uppburen av Bacchusfigur. Urtavla med romerska siffror i blått. Höjd 33cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Bruksslitage. Krackelerad urtavla. Ej funktionstestad. Glas för urtavla samt lucka bak saknas.