Valnöt och betsad björk. Rikligt skuren dekor. Överdel med två glasade dörrar samt smide med bakomliggande barinredning. Svängbar lucka med bakomliggande barinredning. Fotavslutningar av tassfötter. Bredd 97. Djup 53. Höjd 170 cm.
Slitage. Repor och märken. Ett dekorelement saknas. Fläckar.