RESVÄSKA, Louis Vuitton, 1900-talets andra hälft.
Monogram canvas med ljusa skinndetaljer. Beslag och dragkedja i mässing. Fodrad i beige behandlat canvas, inredning i form av remmar i resår i kors samt ett fack. Stämpelmärkt "LOUIS VUITTON PARIS MADE IN FRANCE" på hänglås. Ca 52 x 72 x 16 cm. Nyckel finns.
Slitage, fläckar, färgstänk.