Klarinett, längd ca 68 cm. Fiol av märket Josef Myer, längd ca 57, stråkens längd ca 78 cm. Båda instrument märkta.
Bruksslitage, repor och märken. Smuts. Ej fullständigt genomgången eller funktionstestad. Fiol med skador och lagningar. Svag doft av cigarettrök.