Rotfanerad skiva, kvadratisk med rundade hörn. Benställning i ek samt furu, denna från tidigt 1900-tal. Längd ca längd ca 97, bredd ca 47 + 47, höjd ca 78 cm. Spelmarker i trä, 15 st av vardera färg. Dessa ca 5,5 cm i diameter.
Bruksslitage, repor och märken/nagg. Skador samt mindre lagningar. Sprickor.